• https://www.facebook.com/trac.bursasubesi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+90 538 262 68 58
  • https://twitter.com/ym3kb
  • https://www.instagram.com/tracbursa/?hl=tr
Üyelik Girişi
Videolar
WEB İSTATİSTİK

free counters

AFAD BURSA

 

Saat
Hava Durumu
Takvim
Mitat TURAN
ta3tm@bursatrac.org
AMATÖR MÜSÜN ? AFETÇİ Mİ?
27/01/2017
Bu yazımda zaman zaman aklıma gelip, paylaşmaya fırsat bulamadığım bir konumuz var. Elinde telsiz gezdirmeyi seven, gösteriş maksatlı taşıyan, aramızdaki tabirle polisçilik oynayan kişiler hariç, radyo amatörlüğüne gönül vermiş insanların, sosyal farkındalıklarının yüksek olduğunu söyleyebilirim. Ancak bunun farkında olmayan amatör kardeşlerim ve abilerimin olduğuna inanıyorum. Yani kapasitelerinin ve yararlılıklarının farkında değiller ne yazık ki. Bu da nerden çıktı diyeceksiniz." Ben radyo amatörüyüm. Afetçi değilim" diye başlayan diyaloglar yüzünden bu görüşe vardım.
Evet! Amatörlük bir hobidir. Ferdi olarak yapılabildiği gibi kulüpler aracılığı ile de yapılabilen çok zevk aldığımız bir hobidir. Zamanımızın getirdikleri ile çok daha kolay hale gelmiş bir uğraştır. Eski amatörler, abilerimiz ve akıl hocalarımız bu işle uğraşırken bin bir türlü zorluklarla karşılaşmıştı. Azimleri ve gönülleri sayesinde bugünlerin temelleri atıldı. Günümüzde her türlü malzemeyi ve cihazı kolaylıkla elde edebiliyor. Teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz.
Hal böyleyken amatörlük ülkemizde hala gelişme aşamasındadır. Sadece malzeme ve teçhizata ulaşmak yeterli değil, bu uğraşın önemini yeni nesillere öğretmek, gerekli yerlere varlığımızı ve yararlarımızı ispat etmek zorundayız. Aksi halde gelişimin çok gerisinde kalırız.
Başta da belirttiğim gibi bizler sosyal farkındalığı yüksek insanlarız. Hocalarım bana amatörlüğün yazılı olmayan ancak tüm dünyada geçerli ilkeleri olduğunu öğrettiler ki bular insanın zaten içinde olmadıkça öğrenemeyeceği ilkeler. Şöyle bir geçirin içinizden nelerdi bu ilkeler ;
1. Centilmen olmak
2. Sadık olmak
3. Geliştirici olmak
4. Dostluk
5. Dengeli olmak
6. Vatanseverlik
Bu ilkelere bağlılık; amatörü, gerçek amatör, yapmakta. Lafı uzattık sadede gelelim.
Amatörsen aynı zamanda da "AFETÇİ" sindir güzel kardeşim. Bunun ötesi yok. İletişimin asla eskimeyecek olan yedek sistemi bizlerin elinde duruyor. Her afetin esnasında ve normalleşme sürecinde iletişim birinci plandadır. En önemli zaman dilimi ilk yirmi dört saattir. Günümüz teknolojisine rağmen kamu kurumları bu konuda yetersiz kalabiliyor. Dolayısıyla amatörlere büyük iş düşüyor. Gelişmiş ülkeler bu gibi durumlar için planlar yapar. Uygulama ve tatbikatlarla eksiklerini tespit eder ve normal zamanlarda bu eksiklerini gidermeye çalışır. Afet anında kimin ne yapması gerektiğini önceden tasarlar. Bu nedenle yaygın olan "sırt çantamı ve cihazımı alır giderim. Üstüme düşeni yaparım" söylemi tüm geçerliliğini yitirmekte. Önceden beraber çalışmadıysanız sizin neler yapabileceğinizi bilmediklerinden sizlerle çalışmak istemezler. Ülkemizde bir TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı) yapılıyorken bu işin ortağı olarak seçilmiş bir kulübe üye iken ben "afetçi" değilim demek sadece kendini kandırmaktır. Çünkü bizler hayata ve çevremize saygı duyarız. Onunla sürekli iletişim halinde bulunuruz.
Bu bağlamda şube olarak elimizden geldiği kadar tatbikatlara katılıyor ve bizlere gerebilecek eğitimleri tamamlamaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızı ve çevremizi bu konuda bilgilendirmeye çabalıyoruz. Rabbim esirgesin olası bir acil durumda da elimizden geleni yapacağımıza yürekten inanıyorum. Umarım sizde kendinize inanırsınız ve ne için gönüllü olduğumuzu hiç unutmazsınız.
Tekrar görüşene kadar. 73 TA3TM


2916 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     01/02/2017 00:06

Mitat bey, duygu, düşünce ve elinize sağlık çok güzel bir anlatım olmuş.
Özhan ÖZGÖKÇELER

Yazarın diğer yazıları

BURSA TRAC AFAD'TA - 08/11/2010
Yönetim Kurulumuz İl Afet Acil Durum Müdürü Sayın İbrahim TARI'yı makamında ziyaret etti.
SOSYAL MEDYA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret228371
Deprem İzleme İstasyonu
YM3KB - CHAT

Online Hava Durumu
SOLAR DATA