• https://www.facebook.com/trac.bursasubesi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+90 538 262 68 58
  • https://twitter.com/ym3kb
  • https://www.instagram.com/tracbursa/?hl=tr
Üyelik Girişi
Videolar
WEB İSTATİSTİK

free counters

AFAD BURSA

 

Saat
Hava Durumu
Takvim
“DSTAR” Sistem, BURSA’da Çalışmaya Başladı…


“DSTAR” sistem, BURSA’da çalışmaya başladı…

Ülkemizden yurtdışına erişim sağlanan, ilk DSTAR Gateway ağı olma özelliğine sahip olan projemizi YM3KB ekibimizle hayata geçirdik.10.01.2014 tarihinden itibaren test çalışması lokal olarak başlayacaktır. QSO’ları takip edebilmek maksadıyla, bu modu kullanmaya uyumlu cihazımız , 144.500 Mhz frekansına ayarlanarak, cihaz modunun DV olarak seçilmesi ve menüde ufak bir ayar yapılması yeterlidir. Test aşaması sonrasında sistemin daha farklı bir lokasyonda çalıştırılması düşünülmekte olup, DSTAR , dünya üzerinde en fazla kullanılan, daha fazla radyo amatörüne hitab eden bir sistem olduğu için tercih edilmiştir. DSTAR görüşme yapabilmek için ise ekolink sisteminde olduğu gibi bir kayıt gereksinimi bulunmaktadır.

Gelişen teknolojik muhabere sistemlerini, radyo amatörlüğü adına, ülkemizde de kullanılabilir hale getirmek maksadıyla, değişik haberleşme teknikleri üzerinde deneme ve çalışmalar yapmaya  TRAC Bursa Şubesi olarak devam ediyor, binlerce radyo amatörüne ulaşabilen ve VHF UHF bandlarına merakı olup, en azından yabancı istasyonlar ile QSO yaparak TA için faydalı olma düşüncesindeki birçok amatör arkadaşımıza hitap edeceğini düşünüyoruz. DSTAR sisteminde çok farklı menüler ve kullanım özellikleri bir arada kullanılabiliyor.

Örneğin, basit bir program ile DPRS üzerinden APRS haritalarında konum belirtebiliyor, mesaj ve bilgi notları aktarabiliyor, konuşacağınız istasyonu seçerek konuşabiliyor, isterseniz genel çağrı yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte mevcut sistem, ister tek frekanstan gateway şeklinde çalıştırabiliyor, isterseniz DSTAR repeater olarak da çalıştırabiliyorsunuz.

Kullanıcı sayısı şimdilik kısıtlı olsa da, ümit ediyoruz ki ,bu ve buna benzer çalışmalarla kullanıcı sayısı artar. Radyo amatörlerine hayırlı olsun…
  
2768 kez okundu

Yorumlar

Tebrik     21/01/2014 18:33

Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Üyelik ve program kurulum ile ilgili paylaşımınızı da bekliyoruz.Kütahya'dan selamlar.
Ali AKTAŞ

     19/01/2014 15:05

tüm çalışmalrınızda üstün başarılar diliyorum tüm emegi geçen arkadaşlardan allah rası olsun .Gaziantepden selamlar TA8AL
Mehmet hanifi küçükoğlu

SOSYAL MEDYA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret219452
Deprem İzleme İstasyonu
YM3KB - CHAT

Online Hava Durumu
SOLAR DATA