• https://www.facebook.com/trac.bursasubesi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+90 538 262 68 58
  • https://twitter.com/ym3kb
  • https://www.instagram.com/tracbursa/?hl=tr
Üyelik Girişi
Videolar
WEB İSTATİSTİK

free counters

AFAD BURSA

 

Saat
Hava Durumu
Takvim
YM4SIX/B - 6m Bandı için Beacon Kuruldu;

YM4SIX/B - 6m Bandı için Beacon Kuruldu;
Konuyla ilgili bilgilendirme aşağıdadır.

6m Bandı kullanımının ülkemizde serbest bırakılmasından sonra bu band için ülkemiz yönüne olan propagasyon bilgisinin öğrenilmesine büyük katkı sağlayacağı düşünülerek TRAC Antalya Şubesi üyemiz ve Ordu Temsilcimiz TA7OM, Hüdaverdi Güneş tarafından teknik çalışmalara başlanılmıştı. VHF olarak kabul edilen ve bir diğer adı Magic Band olan 50 MHZ (6m) Bandının kullanımının serbest olduğu ülkelerin neredeyse tamamında bu tür Beaconlar bulunmaktadır. Radyo sinyallerinin yayılım yönünün öğrenilmesi yönünde de büyük önem arz etmektedir.
Beacon KEGM tarafından tahsis edilen YM4SIX işareti ile çalışmaktadır. Bu bağlamda ülkemizin ilk 6m Beacon’u olma özelliği de taşımaktadır. Uluslararası beacon listelerine de eklenmiş olup, kurulumunun gerçekleştirilmesinden sonra dx spot kayıtlarında onlarca amatör tarafından takip edildiği ve spotlandığı görülmektedir. Ülkemiz ve Bölgemiz yönüne Oluşacak Propagasyon bilgisini dinleyen Amatör istasyonlara bildirecektir. Dünyada birçok frekansta kullanılan Amatör Telsizcilere Propagasyon yönü açısından bilgi veren bu tür Beacon'ların bu band üzerinde ülkemizde olmayışı bir boşluktu.
6m bandında Genellikle Yaz dönemlerinde meydana gelebilecek tropo ve Sporadic-E aktiviteleri bu beacon sayesinde öğrenilebilecektir.
TRAC Antalya Şubemiz yerleşkesinde ve dipol anten ile çalışmaktadır.
Özellikleri;
Çağrı İşareti; YM4SIX/B
Frekans; 50.030 Mhz
Locator; KM66IV
RF Power; 5 Watt
Anten; Dipol
Modulasyon; CW

Bu çalışmamızın devamında;
KEGM ile yürütülen yazışmalar sonrasında her çağrı bölgesine kurulmak üzere tasarlanan beacon istasyonları için gerekli izinler alınmış ve ekli listede bulunan çağrı işaretlerine ait istasyonların kurulması yönünde hazırlık çalışmaları başlatılmıştır.
TRAC GENEL MERKEZİ

  
105 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SOSYAL MEDYA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret216639
Deprem İzleme İstasyonu
YM3KB - CHAT

Online Hava Durumu
SOLAR DATA