DMR Röle Bilgilerimiz

Güncel 145.775 Röle Bilgilerimiz ve Yapmanız Gereken DMR Kanal Ayarları

GÜNCEL 145.775 RÖLE BİLGİLERİMİZ
IARU Röle KoduRV62
Röle Tx (Telsiz Rx)145.775 MHz
Röle Rx (Telsiz Tx)145.175 MHz
Analog TonCTCSS Rx/Tx 114.8
ModeMixed Analog + DMR

Analog cihazlarınızda DV modülasyonu duymamak için cihazlarınızın 145.775 Rx frekansına mutlaka CTCSS 114.8 ton koymanız ve Squelch tipini de buna uygun olarak ayarlamanız gereklidir. Ton koysanız dahi Squelch tipini doğru ayarlamazsanız, DV modülasyonu duymaya devam edersiniz! Röle Hytera RD625 VHF DMR’dır, yazılımsal ve donanımsal olarak ne analog ne de DMR öncelikli değildir. Çağrı analog başlatılmışsa analog, DV başlatılmışsa DV devam eder. Analog QSO varken DMR cihazlar röleye erişemez, DV QSO varken analog cihazlar röleye erişemez.

DMR KANAL AYARLARI
Color Code (CC)1
Time Slot (TS)2
Static Talk Group (TG)   Bu gruplar röleye statik olarak tanımlıdır, dinlemek için mandal atmanıza gerek yoktur. Devam eden analog bir QSO yoksa, bu TG’lerden herhangi birinde görüşme başladığı anda röle Tx’e geçer.286161YM3KBHem rölenin kapsama alanından hem de Hotspot yardımı ile dünyanın her yerinden erişilebilir. Güncel röle buluşma noktamız olarak kullanılacaktır.
9Röle LokalSadece rölenin kapsama alanında kullanılabilir, ağ üzerinden erişilemez.
286112AFET ACİLTürkiye genelinde ve sadece afetler ve acil hallerde kullanılır. Röleye statik olarak tanımlıdır, mandal atmayınız!

DMR Cihaz Kullanan Operatörlere Önemli Uyarılar:

  1. YM3KB RV62 rölesi internet üzerinden Brandmeister ağına bağlıdır. Atılan her mandal ve gerçekleşen her QSO (röle lokali dahil), sorumlu operatörler tarafından röle yönetim paneli üzerinden DMR Id’niz, çağrı işaretiniz, adınız ve soyadınız ile birlikte görüntülenebilmektedir. Rölemiz üzerinde yasalara, yönetmeliklere ve röle sorumlu operatörleri tarafından belirlenen kurallara uymak, hepimizin sorumluluğudur.
  2. TG 286112 Türkiye genelinde ve sadece afetler ve acil hallerde kullanılır, ağa bağlı pek çok rölede statik olarak tanımlıdır (ihtiyaç anında ilgili rölelerin sorumlu operatörleri tarafından statik/zaman ayarlı/dinamik olarak da eklenebilir). Bu TG’den afetler ve acil haller dışında çıkış yapmayınız!
  3. Analog kullanıcıların da röleyi düzenli olarak kullandıkları unutulmamalı; röle sohbet değil buluşma amaçlı kullanılmalıdır. Analog ve DV simpleks frekanslar, uzun sohbetler için vardır.
  4. Lütfen cihazlarınıza rölemiz ile ilgili TIME SLOT 1’i kullanan herhangi bir kanal kaydetmeyiniz, TIME SLOT 1’i kullanmayınız. Oluşturduğunuz kanalları cihazlarınıza kaydetmeden önce doğru CC, doğru TS, doğru TG ve doğru dinleme listesi seçtiğinizden emin olunuz!
  5. Lütfen yukarıda belirtilen STATIC TALK GROUP’lar dışında herhangi bir TG’yi mandallamayınız! Rölemiz Mixed Mode olarak 09.12.2021 tarihinde devreye alınırken statik olarak eklenen TG 28616 Bursa Genel Talk Group, Analog kullanıma izin vermeyecek kadar yoğun QSO trafiği nedeniyle listeden çıkarılmıştır, afetler ve acil hallerde geçici olarak tekrar eklenecektir.
  6. Cihazınızın ekranında sinyal görüyor ancak duymuyorsanız, çok büyük ihtimalle alma listeniz doğru ayarlı değildir. Yukarıdaki statik TG’leri alma listenize eklemeniz gerekmektedir.
  7. YM3KB tarafından herhangi bir cihaz programlaması yapılmamaktadır. Yukarıda verilen bilgileri kullanarak kendi cihazınızı kendiniz kolayca programlayabilirsiniz.