JAMBOREE ON THE AIR (JOTA)?

Jamboree on the Air,

1958 yılında başlamış dünyadaki en büyük izcilik etkinliğidir. Tipik bir yılda, dünya çapında 150’den fazla ülkeden 20.000’den fazla genç radyo amatörünün işlettiği 11.000’den fazla istasyonla JOTA’ ya 1 milyondan fazla izci katılır. 

JOTA, tüm dünyadaki izci ve izci liderleri amatör radyo aracılığıyla birbirleriyle bağlantı kurduğu yılda bir kez yapılan bir etkinliktir. HF Kısa dalga radyo sinyalleri, seslerini dünyanın hemen hemen her köşesine taşır. Bu kadar çok genci bu etkinliğe çeken, bir İzcinin dünyanın başka bir yerindeki farklı bir milletten izci ile canlı sohbet etmenin heyecanıdır. JOTA, izcilik deneyimlerinin ve fikirlerin paylaşıldığı gerçek bir Jamboree’dir. 

Amatör radyo tekniklerinin kullanılması, İzciler için ekstra bir eğitim boyutu sunar. Amatör radyo teknikleri ve elektronik dünyasını keşfetme fırsatını yakalamak ve binlerce gönüllü radyo amatörlerini JOTA hafta sonunda izcilere bilgiler vererek, telsizlerini ve ekipmanlarını kurarak izcilere yeni ufuklara yol almalarını sağlayan ve izcilerin coşkuyla karşıladıkları bir faaliyettir.

Jamboree-on-the-Internet

Bu faaliyet internet teknolojisinin gelişmesi ve radyo amatörlerinin olmadığı yerlerde izcilerin buldukları çözüm internet üzerinden haberleşme olmuştur

 yıl JOTA-JOTI (Jamboree-on-the-Air-Jamboree-on-the-Internet) 16-17-18 Ekim 2020 tarihinde yapılacaktır. 

Ülkemizde de Türkiye geneline yayılmış TRAC Şubeleri İzcilik Federasyonuyla ortaklaşa çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışma sayesinde Türk İzcilerine amatör telsizcilik tanıtımı yapılarak, haberleşme teknikleri hakkında gençlerimiz bilgilendirilmektedir.