Başkandan 18 Nisan Dünya Radyo Amatörleri Günü Mesajı

Değerli radyo amatörleri;

18 Nisan 1925 yılında, Fransa’ nın Paris şehrinde, amatör radyo ile ilgilenen tüm insanları birleştirme amacıyla, üyesi olduğumuz Uluslararası Radyo Amatörleri Birliği (IARU) kurulmuş ve IARU’ nun kurulduğu bu gün, Dünya Amatör Radyo Günü olarak ilan edilmiştir.

Bu yıl; “Yüzyıllık Bağlantılar: 100 Yıllık Amatör Radyo Gelişimini, Topluluğunu ve Savunuculuğunu Kutlamak” temasıyla kutlayacağımız bu önemli günde, ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. TRAC İzmir Şubemizin düzenlediği TC3WRD özel işaretli çalışmaya, şubemiz de desteğini sağlayarak çalışmalara katılmıştır.

Her ne kadar gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde radyo amatörlüğü pek bilinmese de, verilen mücadeleler her yerde aynıdır. Zaman zaman yaşadığımız imkansızlıklara rağmen amatör radyoyu sürdürülebilir kılmak için her birimizin verdiği emek, kuşkusuz ki çok büyüktür. Nitekim ülkemizde radyo amatörlüğü, serbest bırakıldığı 1980’li yıllardan sonra daha da ileri gitmiş ve bugün ileri gitmeye devam etmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte radyo amatörlüğü daha iyi harmanlanmış ve iletişimin sağlanması noktasında daha büyük kolaylıklar meydana gelmiştir. Özellikle afet dönemlerinde ilginin arttığı radyo amatörlüğü, hepimizin emekleriyle daha da nitelikli hale gelmektedir.

Bu vesileyle aramızdan ayrılan, başta TRAC’ ın kurucuları olmak üzere tüm büyüklerimizi rahmetle anıyoruz. Radyo amatörlüğüne hizmet etmiş ve hizmet etmeye devam eden herkesi yürekten kutluyoruz ve teşekkür ediyoruz. Her birimizin emeğiyle bulunduğumuz noktadan çok daha ilerisine giderek bu anlamlı günü daha coşkulu şekilde kutlayacağımıza inanıyoruz.

Gelecek nesillere ilham, dünya çapında barış ve dostluk olması dilekleriyle, 18 Nisan Dünya Radyo Amatörleri Günümüz kutlu olsun.

Cankut KALYONCU
Şube Başkanı