Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde “AMATÖR TELSİZCİLİK ve ACİL HABERLEŞME” SEÇMELİ DERS Olarak Müfredata Girmiştir.

TRAC Nevşehir Şube Başkanı Doç. Dr. M. Cüneyt Bağdatlı ‘nın girişimleri ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ nde “Amatör Telsizcilik ve Acil Haberleşme” dersi, üniversite bünyesinde seçmeli ders olarak üniversite senatosunca kabul görmüş ve müfredata dâhil edilmiştir.

İlgili derse üniversite bünyesinde tüm bölümlerden yoğun bir katılım sağlanmıştır. İlk ders 2019-2020 eğitim ve öğretim döneminde 50 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.  Ders kapsamında amatör telsizcilik nedir, radyo amatörlüğünün temel prensipleri, neden telsiz haberleşmesine ihtiyaç duyulmaktadır ve acil durumlarda telsiz haberleşmesinin önemi gibi konularda uygulamalı bilgiler verilmiştir. Ders kapsamında üniversite kampüsüne Nevşehir AFAD İl Müdürlüğü’ nden Arama ve Kurtarma ekipleri davet edilerek bir tatbikat gerçekleştirilmiştir. İlgili tatbikata üniversite kampüsüne yakın lise ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerden de yoğun bir katılım sergilenmiştir. Bu kapsamda afet ve acil durumlarda uygulamalı olarak telsiz görüşmeleri yapılan tatbikat ile öğrencilere uygulamalı olarak gösterilmiştir. İlgili derse üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Amatör Telsizcilik Kulübü ile TRAC Nevşehir Şubesi üyelerimizden de yoğun destek sağlanmıştır. Ders sonucunda özellikle yapılan uygulamalar bölgedeki yerel ve ulusal basında da ses getirmiş ve amatör telsizcilik ile ilgili bir farkındalık oluşturulmuştur.

COVİD 19 salgını öncesi üniversitenin seçmeli dersler havuzuna dâhil edilmiş bulunan “Amatör Telsizcilik ve Acil Haberleşme” dersi yapılan saha eğitimleri ile de öğrencilerimizin pratik yapmalarına imkân sağlamıştır. Dersler ve saha eğitimleri pandemi şartlarının normale dönmesi durumunda önümüzdeki 2021-2022 dönemde de seçilebilecektir.